۷۰ درصد بارش‌ها در کشور تبخیر می‌شود

محمدعلی طهماسبی ظهر امروز در سی‌وسومین جشن انتخاب و معرفی تولیدکنندگان و بهره‌وران برتر بخش کشاورزی، اظهار داشت: نرخ رشد محصولات کشاورزی 68 درصد بوده و 80 درصد کشاورزی دنیا از طریق دیم و 20 درصد سنتی بوده  و در ایران 90 درصد از طریق سنتی و 10 درصد دیم بوده است.

وی افزود: از مجموع بارندگی‌‌های ایران شاهد تبخیر 70 درصدی هستیم که یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان بوده و دچار خشکسالی زیادی هستیم.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دولت 18 هزار میلیارد تومان در بحث آبیاری تحت‌فشار هزینه کرده خاطرنشان کرد: کشاورزانی که از این سیستم استفاده کنند طبق تبصره محلس شورای اسلامی شامل 85 درصد بخشودگی‌ها و دریافت یارانه ویژه می‌شوند.

طهماسبی با بیان اینکه ارزش ریالی میزان آب ضایع شده در بخش کشاورزی بالغ بر 9 میلیارد تومان بوده که در شرایط بحران کم‌آبی و بی‌آبی نگران‌کننده است، تصریح کرد: باید صنایع تبدیلی را که از 32 میلیون تن به 50 میلیون تن رسیده را گسترش دهیم و هیچ نگرانی‌ بابت اختصاص تسهیلات این بخش وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در مکانیزاسیون اختصاص تسهیلات 50 هزار میلیارد ریالی را داشتیم تا ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده و غیرقابل کاربرد با ماشین‌آلات نو متناسب با امکانات و نیازهای روز تعویض شدند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: تولید هر کیلو گوجه‌فرنگی در فضای باز، 100 هزار لیتر آب مصرف می‌کند و اگر این کار به شکل گلخانه‌ای انجام شود بیش از 3 میلیارد تومان کاهش مصرف آب را خواهیم داشت.

طهماسبی با اشاره به جایگاه و ظرفیت بالا و ویژه خراسان رضوی در بخش کشاورزی، گفت: خراسان رضوی استعدادهای زیادی در بخش کشاورزی دارد و باید از دانش و تخصص فعالان این بخش در سطح ملی و بین‌المللی بیش از پیش استفاده کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز گفت: بخش کشاورزی یک خانواده بزرگ است که در بخش‌های مختلف جامعه از جمله سلامت، اقتصاد و امنیت نقش آفرین است. 46 درصد نمونه‌های بخش کشاورزی کشور مدارک لیسانس تا دکتری دارند و حضور دانش و علم در بخش کشاورزی قابل توجه است و 81 درصد بالای دیپلم و 18 درصد زیر دیپلم هستند که البته به لحاظ تجربه دارای تجربه لازم هستند.

مجتبی مزروعی با تاکید بر نقش و اهمیت موضوع بهره‌وری، خاطرنشان کرد: برای ارتقاء بهره‌وری نیاز به دانش داریم و باید در جهت استفاده از بهره‌وری مناسب اعم از منابع و هزینه‌های مصرفی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی تلاش کنیم و شرط اول ارتقاء بهره‌وری دانش است.

مزروعی تصریح کرد: قطعاً منابع آب و خاک مشهد، تربت حیدریه، نیشابور، قوچان و دیگر نقاط استان به مراتب بهتر مناطق جنوبی و نمکی کشور است و هنر ما این است که تمام سرمایه‌ها را در اختیار تولید‌کنندگان قرار داده و دانش را به‌صورت متمرکز تقسیم کنیم و تنها به مرکز استان محدود نشود و امسال 17 برگزیده ملی خراسان رضوی از 9 شهرستان هستند و خراسان رضوی برای سومین سال پیاپی برترین استان کشور در بخش کشاورزی شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه استانی 110 برگزیده را از 25 شهرستان خراسان رضوی داشتیم تا شاهد رشد تمامی شهرهای استان باشیم، تاکید کرد: در سال 96، جذب سرمایه و تسهیلات رشدی 20 برابری داشته و میزان تسهیلات دریافت شده کشوری 15 درصد بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر در 5 سال قبل این استان بالاترین رشد مهاجرت از روستا به شهر را داشته اما امسال بیشترین میزان و ثبات ماندگاری در روستاها را داشته است، بیان کرد: حتی در بحث مهاجرت معکوس رشد قابل توجهی داشتیم و مدیریت جذب سرمایه و منابع را در روستاها داشتیم و در سال 95 نسبت به سال 94، 697 هزار تن افزایش تولید و 1223 میلیارد تومان افزایش درآمد داشته‌ایم و امیدواریم که شاهد یک رشد همه‌جانبه در بخش کشاورزی باشیم.

مزروعی گفت: خراسان رضوی تنها استانی بوده که تسهیلات 10 درصدی در بخش گلخانه‌ای دریافت کرده و در بخش‌های دام سبک و سنگین، شیر، گوشت، لبنیات و غیره جزو برترین‌های کشوری بوده‌ایم و از استاندار خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس درخواست استمهال تسهیلات و تامین منابع مورد نیاز بخش کشاورزی بوده است.

در این مراسم محمدرضا قدسی مدیر امور ترویج سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، اظهار داشت: این مراسم با همت بخش خصوصی انجام شد، تولیدکنندگانی که هم میزبان و هم برگزیده بودند و افتخارمان این است خراسان رضوی برای سومین سال پیاپی به عنوان برترین استان معرفی شده و در این مراسم از 17 برگزیده ملی و 110 برگزیده استانی بخش کشاورزی از خراسان رضوی تقدیر به‌عمل می‌آید.

وی افزود: امسال مشهد 2 برگزیده ملی و 12 برگزیده استانی دارد و در میان شهرستان‌ها هم چناران با 3 برگزیده ملی و نیشابور با 13 برگزیده استانی بالاترین آمار بخش‌های ملی و استانی را به خود اختصاص داده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *